top of page
  • Yazarın fotoğrafıBiriz Aydinç öztüzemen

Canımın İçi Kızım

Canımın İçi Bersum,

Bugün 18. yaşından gün alıyorsun. O kadar güzel yaşlar ki bunu ancak ileride anlamanı asla istemem. Sorumluluklarının az olduğu, eğlence odaklı günlerinin çok olduğu zamanlar bunlar. Görüyorum ki aslında bunun farkındasın ve bu çok iyi. Keyiflen, kafaya takma, iyi vakit geçir. Çünkü biz de öyle yaptık. Geriye baktığımda lise yıllarımın ve üniversite hayatımın harika geçtiğini görüyor ve o günlerin verdiği doyumun ileriki hayatımı nasıl da etkilediğine şaşmıyorum. Doğduğundan beri gülüyorsun. Komiksin. Pozitifsin. Hem umursamaz hem de duygusalsın. İki özelliğin bir araya geldiği az insan tanıyorum, bu özelliğinin kıymetini bil. Ama gün gelecek ayağın takılacak, sendeleyeceksin hatta belki düşeceksin. Kalkmak için bekle, az otur kaldığın yerde. Muhakeme yap. Ama senden en büyük isteğim, iyi günlerinde, çok mutlu olduğun anlarda yanında olamasam da böyle bir durumda beni de çağır. Yanında oturayım. Kalkarken omzumdan şöyle bir destek alman yeter, sana da bana da. Yalnız hissedeceğin zamanlar olacak. Bunun da kıymetini bil zira yalnızlık bazen harika.

Hatalar yapacaksın. Bazen üst üste bazen ara sıra. Önemli olan aynı hatayı tekrarlamamak derler ama yanlış, çok zevkli oluyor. Hata yapmaktan korkma.

Kendi ayaklarında hayatı deneyimleyen insanı, hiç bir şey ve hiç kimse korkutamaz! Unutma, hayatta en önemlisi bu. Başarıların olacak. Ve kıskanılacaksın. Ve üzüleceksin. Üzülme! Zaman gelecek sen de kıskanacaksın. Sadece yeni yerler göreni, çok okuyanı, öğrenme aşkı ile yanıp tutuşanları, sanatta ve bilimde başarılı olanları kıskan. Biliyorum, iyi geliyor. Onun dışındakiler önemsiz. Kötü gününde gönülden yanında olan çok, iyi gününde az olacak. Şaşırma. Başarısız olacaksın, üzüleceksin. Üzülme! Şu hayat denen macera inan böyle bir şey. Başardığın şeyler etik olsun sana yeter. Unutma, senden başka bir kişinin dahi bildiği artık sır değildir. Sırlarını aynaya söyle. Ama bana kalırsa sırların olmasın. Hayatı perdede yaşamak kadar keyiflisi yoktur. Göstermelik olma. Sen yaşa, kim ne der diye düşünme.Takvada sahtekar olacağına günahında samimi ol. Ve böyle olmayanların yanından arkana bile bakmadan uzaklaş. Seni seveni, sevdiğinin farkını ve kıymetini bil.

Çok bir şey söylemeye de gerek yok aslında. Kendi hikayeni düşe kalka yazacaksın. Hikayen orjinal olsun yeter.

Seni çok seviyorum. Annen

Comments


bottom of page