top of page
  • Yazarın fotoğrafıBiriz Aydinç öztüzemen

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış ve İlkbahar

Bir film izlersin, izlerken iyi vakit geçirirsin, sonra unutur gidersin.

Bir film izlersin, izlerken iyi vakit geçirirsin, hafızana kaydedersin.

Bir film izlersin, bu film ise diğer izlediklerim ne dersin?

Bir Kim Ki Duk filmi izlersin, aslında spritüel yaşamlarımızda ne çok değerimizi kaybettiğimizi öğrenirsin...


"Bazen sevdiğimiz şeylerin gitmesine izin vermek zorunda kalırız. Çünkü senin sevdiğini başkaları da sevecektir."

İlkbahar, yaz, sonbahar, kış ve ilkbahar klasik, nefis bir Kim Ki Duk filmi. Budizm felsefesinin özü 'bilgelik deneyimden gelir' öğretisi filmin de özü. Manzaralar güzel, müzikler müthiş, sakin, su gibi bir anlatım.


Kapı detayı var filmde. Boşlukların ortasında bir kapı, boşluktan geçmiyorlar hiç, hep kapıyı kullanıyorlar. Uzakdoğu felsefesinin metaforları damgasını vuruyor filme, buradaki kapı gibi. Çünkü her birimizin görünmez duvarları, kapıları yok mu?Bazen isteyerek bir insanı içeri almaktan vazgeçiyoruz ya bazen... O içeri almadığımız kişi aslında içeride neler olup bittiğinin farkında; daha önce görmüş, biliyor! Ama girmesin istiyoruz, bilmesin, ben izin vermeyeyim işte! Kapıyı bir çal bakalım, ben seni içeri almak istiyor muyum diyoruz. Seçim bizim. Belki acıklı ama bir o kadar da lazım bazen.


Mevsimler ard arda geçip giderken insanoğlunun hayatındaki dönemler, yaşadıkları ve ruhu arındırma yoluyla öğrendikleri... İnsan olmanın dayanılmaz ağırlığı ile dayanılmaz hafifliği arasında kendi seçimlerinizi sorguluyorsunuz. Yaptıklarınız, yapmadıklarınız. Yaşarken zarar verdikleriniz; doğa ve diğer canlılar. Bir izleyin, ne demek istediğini Kim Ki Duk'un anlayacaksınız. Ne kadar hassas bir insan ve farklı bir yönetmen olduğunu.

Herkesin 4 mevsim konçertosu! farklı çalıyor. Kiminin hüzünlü, kiminin eğlenceli, kiminin sakin, kiminin çalkantılı. Siz nasıl isterseniz, fondaki müzik öyle çalıyor...

Comments


bottom of page