top of page
  • Yazarın fotoğrafıBiriz Aydinç öztüzemen

Köpek Dişi

Film başlıyor.

Banyo sahnesi, 3 genç oturmuş, pür dikkat, kaset dinliyorlar.

Yeni kelimeler öğreniyor gibiler…

Örneğin;

Deniz: Deri kaplı koltuk

Tüfek: Kuş

Otoban: Kuvvetli esen rüzgar

Bir gariplik hissediyorum, şöyle daha bir dikleşiyorum oturduğum koltukta…Bir kere niye banyodalar, başka oda mı yok?Kaset bittikten sonra bir tanesi şöyle bir oyun öneriyor.

“Hadi sıcak suyu açalım, bakalım kim daha fazla elini tutabilecek?”


2009 yılında Cannes'da Certain Regard ödülünü almış ilk defa seyrettiğim Yunan yönetmen, Yorgos Lanthimos filmi Dogtooth.( Kynodontas)

Bir baba, bir anne, 2 kız bir de erkek …Bir çiftlikte yaşıyorlar. Her şey normal gibi gözüküyor. Ancak değil.

Bu ailede yaşayan çocuklar ve anne evden dışarı hiç çıkmamışlar. Bahçe duvarlarının ardında ne var, ne yaşanıyor hiç bilmiyorlar. Kendi çaplarında ilginç oyunlar oynamak en büyük eğlenceleri. Tepeden geçen uçaklar onlar için, düşmesini bekledikleri birer oyuncak.

Sadece baba dışarı çıkıyor, işine gidiyor, o da sadece arabayla, dış dünyaya ayak basmak yok…


Baba işyerinde güvenlikçi olarak çalışan Christina'yı bazen yanında eve getiriyor(gözlerini bağlayarak) ve oğlunun cinsel ihtiyaçlarını karşılatıyor. Fakat Christina en büyük kızla cinsel oyunlara girişince işler karışıyor. Christina'nın kıza verdiği hediyeler arasında VHS teypler var. Böylece en büyük kız dış dünyadan bilgi almaya başlıyor, Rocky ve Jaws filmlerini seyrediyor. Bir gün baba bunu öğreniyor, Christina' yı eve getirmekten vazgeçiyor.

En çarpıcı olanı ise çocuklar şöyle eğitilmiş; köpek dişleri düşmeden dışarı çıkamazlar!

Dogtooth, modernleşme/teknolojik gelişme anlamında köle olmuş insanlığın akibetini çok ağır bir dille ve son derece akıllıca eleştiriyor.


Sınırlar içerisinde,birbirinin kopyası şeklinde yaşayan insan oğlu bagajda sıkışıp kalmış bir kız çocuğundan farksızdır...


Lars Von Trier veya Michael Haneke seviyorsanız bu film tam size göre.

Ancak oldukça rahatsız edici sahneler var. Bu filmi baştan sona seyretmek metanet gerektiriyor. Ya onuncu dakikada filmi kapatır ya da sonuna kadar izleyip hayat boyu bu filmi unutamazsınız.

Bu film bana sinemadan beklediğim keyfi fazlasıyla verdi.

Kardeşime verdim izlesin diye, izlemiş, babamla haber yollamış bir daha ablamla konuşmayacağım diye…

Artık siz karar verin, benden günah gitti…

Comments


bottom of page