top of page
  • Yazarın fotoğrafıBiriz Aydinç öztüzemen

Kelimelerin Ötesinde

Filmoterapi seanslarımızın her birinde konu anneye dayanıyor. En büyük faşistimizin annemiz olduğuna. Nerde bir problem var, yalnız geçmişe değil, geçmişteki anneye gidiyoruz. Durmadan. Duracağımız da yok gibi. Funny Games'den, Dogtooth'a; Loveless'dan, The Seventh Continent'e...Her şey anne Peki baba nerede? Sadece annenin olmadığı yerde mi? Fill in the blanks mi babalar? Bazılarımız neden babalarına bu kadar düşkün? Hiç düşündünüz mü?


Ya da yakışıklı avukatımız Michael neden onu terk eden, yalnız bırakan, arayıp sormayan öldü sandığı babasına bu kadar çabuk ısınıyor? İzleyin. Kökler, mülteci olmak, öteki olmak, özgürlük ama nereye kadar? Eğer sen bir başkası isen, oralı kadar haklara sahip misin? Bir insanı böyle bir şeye cüret ettirecek duygular...Ailenin ötesinde, duvarların ötesinde, limitlerin ötesinde, kelimelerin ötesinde...

Enteresan hoş siyah beyaz etkileyici bir 2017 festival filmi. Hollanda Polonya ortak yapımı. Senarist ve yönetmen Urszula Anoniak. Sonu tam bir sürpriz, hele ki bizim için...O ana kadar olmadıysa-ki bunu bir sorgulayın- da sonunda tüyleriniz dimdik olacak.

Comments


bottom of page