top of page
  • Yazarın fotoğrafıBiriz Aydinç öztüzemen

Uğur Böceği

“On yedi yaş... Sadece kariyerini bu yönde yapmış olanların değil, hayatı biraz daha anlamlandırmak isteyen özellikle kadınların da ilgi duyduğu psikiyatrinin kategorileştirdiği ergenlik döneminin sonu. Yetişkinliğe açılan kapıdan girmek üzere olduğunun bilinci ile her tür duygunun tavan yaptığı muhteşem bir 365 gün. Her gün bir daha gelmeyecek ama 17 yaş başka.

Yerli yersiz öfke krizleri, aşırı tepkiler, tepkisizlik, başkaldırı, gerçekleşmesi mümkün olmayacak (tartışılır) hayaller, istekler...

Ve Ladybird.


Hayatının annesininki gibi olmaması için yaşadığı şehir Sacramento'dan kaçıp üniversiteyi ABD'nin doğu kıyı şehirlerinden birinde okumayı hayal eden 17 yaşındaki kızın hikayesi. Bizi biz yapan değerlerden kopmanın ne kadar sarsıcı olduğunu bilemeyeceğin o yaş. Aileden gelen inançların, soyadının her ne kadarsa ağırlığının, küçük de olsa eski de olsa evinin, duvarlarını deli gibi posterler ve yazılarla doldurduğun odanın verdiği hissin önemsenmediği o yaş; çocukluk arkadaşınla saçmaladığın gibi böyle bir şansa tekrar erişmenin mucize olduğunu göremediğin 17 yaş...Hayatta hiç kimsenin seni anne ve baban kadar önemsemeyeceğini idrak edemeyeceğin muhteşem yaş...17 yaş... Yönetmen Greta Gerwig, başrolde ise 2015 yapımı Brooklyn filmi ile (Oscar En İyi Film Adayı) Oscar'a En İyi Kadın Oyuncu Adayı olan Saoirse Ronan var. Çok da iyi oynamış. Zaten Altın Küre Müzikal veya Komedi dalında hem En İyi Aktris hem de En İyi Sinema Filmi ödülünü aldı.

Comments


bottom of page